Obchodzimy 125 rocznicę ustanowienia Ordynacji Czartoryskich

21 lipca 2018 by Redaktor

Mija 125 rocznica ustanowienia Ordynacji Czartoryskich, którą w 1893 r. ustanowiła właścicielka posiadłości w Gołuchowie – Izabella Elżbieta z Czartoryskich Działyńska – kolekcjonerka dzieł sztuki. Swoje dobra: ziemię, budynki gospodarcze i przede wszystkim zamek wraz z muzeum, w którym zebrała cenne zabytki sztuki z różnych części świata, przekazała swojemu bratankowi Augustowi (syn księżny hiszpańskiej Amparo). August nie przyjął darowizny, gdyż wybrał rolę zakonnika salezjana. Ordynacja przeszła w ręce brata Witolda, a od roku 1911 Władysława i jego dzieci.

Dla Gołuchowa muzeum zorganizowane przez Izabellę ma wielkie znaczenie. Mieści się ono w przepięknym zamku przypominającym styl zamków nad Loarą we Francji. Budowla ta jest dumą wszystkich gołuchowian. W związku z Jubileuszem organizowane są w muzeum okolicznościowe uroczystości. Studenci naszego Uniwersytetu uczestniczyli w spotkaniu z rodziną Czartoryskich: z wnuczką ostatnich właścicieli Marią Zamoyską, jej synem, synową oraz wnuczkiem Robertem. Uczestnikami spotkania oprócz rodziny Czartoryskich i studentów GUTW byli przedstawiciele władz gminy i mieszkańcy Gołuchowa. Licznie zgromadzeni wzięli udział w uroczystej mszy świętej i sadzeniu lipy w parku.

Ponadto studenci GUTW 21 lipca 2018 r.  pojechali do Poznania, aby zwiedzić wystawę zatytułowaną „Życie sztuką. Gołuchów Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej”. Ekspozycja poświęcona jest działalności Izabelli Czartoryskiej i zbiorom przez nią zgromadzonym. Przechodziły one w czasie II wojny św. w różne ręce. O powrót eksponatów do Gołuchowa zabiegali kolejni dyrektorzy Oddziału Gołuchowskiego Muzeum Narodowego w Poznaniu. Do tej pory odzyskano tylko ich część.

Ekspozycję w Poznaniu zorganizowano w ciekawy sposób. Wędruje się po niej krętymi ścieżkami, tak jak kręte jest życie człowieka. Wypożyczono na nią eksponaty z innych muzeów, np. z Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Po wystawie oprowadzała nas kustosz muzeum gołuchowskiego pani dyrektor Paulina Vogt – Wawrzyniak, która jest kuratorem tej wystawy. Bardzo interesująco opowiadała o historii zbiorów gołuchowskich, za co serdecznie dziękujemy.

Uczestnicy wycieczki oprócz wystawy „Życie sztuką. Gołuchów Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej” odwiedzili: Ostrów Tumski, gdzie poznali początki państwowości polskiej. Zwiedzili Katedrę Poznańską, Bramę Poznania, byli na starym mieście, gdzie przyglądali się koziołkom na wieży ratusza, sfotografowali przy poznańskiej „Bamberce”, następnie dotarli do Zamku Przemysła. W Forcie VII zapoznali się z ekspozycją Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Obejrzeli mural na Śródce oraz w drodze do Poznania mural w Pyzdrach. Wycieczka była bardzo udana. O legendach i zabytkach starego miasta opowiedziała  seniorom Aleksandra Warczyńska – pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, działu Krajoznawstwa. Za wszelkie ciekawostki dziękujemy naszej przewodniczce, za sfinansowanie wyjazdu Starostwu Powiatowemu w Pleszewie, a za zorganizowanie wyjazdu – dyrektor Centrum Kultury „Zamek” w Gołuchowie pani Patrycji Walerowicz – Wojtkowiak.

Uniwersytet planuje kolejny wykład w sali gobelinowej muzeum gołuchowskiego w dniu inauguracji XIV semestru. Tym sposobem chcemy dołożyć naszą cegiełkę do obchodów 125 rocznicy ustanowienia Ordynacji Gołuchowskiej.

Tekst: Halina Krzyżak

Zdjęcia: Centrum Kultury „Zamek” w Gołuchowie


Brak komentarzy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.