Brazylia jakiej nie znamy – wykład Dawida Kanii

19 kwietnia 2018 by Redaktor

W czwartek 19 kwietnia 2018 r. członkowie GUTW przenieśli się oczami wyobraźni na drugą półkulę do Ameryki Południowej. Wykład pt. „Brazylia jakiej nie znamy” przedstawił Dawid Kania – wnuk naszej koleżanki Wandy Kanii, były uczeń Szkoły Podstawowej w Gołuchowie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu studiował we Wrocławiu. Jest zamiłowanym podróżnikiem. Zwiedził: Indie, Norwegię i inne kraje europejskie. Ostatnio przebywał w Brazylii. Zwiedził tam São Paulo, Rio de Janeiro oraz wybrzeże Oceanu Atlantyckiego. W swoim wykładzie omówił wiele ciekawych zagadnień.

Brazylijczycy to naród ok. 180 mln, w tym ok. 3,5 mln liczy Polonia. Stolicą tego kraju do roku 1960 było Rio de Janeiro. Obecnie jest Brasilia – zbudowana przez Lúcio Costę i Oscara Niemeyera. To piękne, oparte na nowoczesnej architekturze miasto.

Jednym z symboli Rio de Janeiro oraz imponującym i charakterystycznym obiektem w tym mieście jest Statua Chrystusa Zbawiciela – 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado. Zaliczana jest do siedmiu nowych cudów świata. Wzgórze liczące 710 metrów znajduje się w południowo-zachodniej części Rio de Janeiro. Na sam szczyt prowadzi kilka pieszych ścieżek, a od 2003 roku również winda przeznaczona dla turystów.

Innym symbolem Brazylii jest stadion Maracanã   – kiedyś największy stadion piłkarski świata mogący pomieścić do około 200 tysięcy widzów. Zbudowany w Rio de Janeiro w latach 1948–1950. Aktualnie po wielu modernizacjach jego pojemność wynosi 78 838 miejsc. Stadion Maracanã uważany jest w Brazylii za największy cud architektury sportowej, a także największą świątynię drugiej brazylijskiej religii – futbolu. Jest stadionem narodowym, posiada status zabytku.

Brazylijczycy mówią językiem portugalskim. Największy procent ludności to katolicy. Gospodarka zajmuje III miejsce na świecie. Rozwinęła się dzięki niewolniczej pracy ludności. Uprawia się tam przede wszystkim trzcinę cukrową i kawę.

Brazylijczycy to zapracowany naród. Ludność jednak na obrzeżach miast żyje w nędzy w dzielnicach zwanych „fawelami”. Domy zbudowane są z najtańszych materiałów (często odzyskanych z innych domów i ze śmietnisk: tektury, dykty, blachy, desek itp.). Szacuje się, że żyje w nich około 6% ludności Brazylii. Szerzą się więc tam kradzieże i rozboje (swoich nie okradają). Ich mieszkańcy rządzą się swoimi prawami. W fawelach zarządza gospodarz.

Amazonka i Amazonia – największe rzeki Brazylii. Amazonka w niektórych miejscach ma nawet 25 km szerokości. Występują tam rezerwaty przyrody, w których chodzi się wyznaczonymi ścieżkami.

Brazylijski karnawał pochodzi z Portugalii. Przemarsz szkół samby trwa około 80 min.  Ludzie się bawią na ulicach, ustawione są kramy.

Nasz wykładowca zwiedził wiele pięknych miejscowości podczas swojego przejazdu wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Ubatuba w stanie São Paulo i Porto Alegre to piękne miejscowości, a ludzie przyjaźni. Ilha Grande to wyspa bez dróg. Ze względu na ścisłą ochronę całej wyspy turystyka poddana jest pewnym ograniczeniom. Turyści mogą korzystać m.in. z pieszych wycieczek, spływów kajakowych, nurkowania, surfingu i wędkowania. Najwyższe wzniesienie (Pico da Pedra D’Água) liczy 1031 m. Wejście na górę trwa ok. 2-3 godziny.

W Brazylii ludziom żyje się bardzo trudno. Jest dużo policji. Istnieje podatek „rabunkowy”. Zakupy są bardzo drogie, np. bawełniana koszulka kosztuje w przeliczeniu 120 zł. Do klubów nie można wejść w krótkich spodniach. W niedzielę mieszkańcy miast przesiadają się na rowery. Ulice wielkich miast są bardzo szerokie.

Opowieść o Brazylii bardzo się wszystkim podobała. Podziękowano wykładowcy wielkimi brawami. Przewodnicząca Zarządu GUTW Halina Krzyżak za pięknie przeprowadzony wykład wręczyła dyplom z podziękowaniem, a  przewodnicząca Rady Programowej Anna Biernat – upominek własnoręcznie wykonany na szydełku.

Po wykładzie trwały rozmowy przy kawie. Wykładowca – pan Dawid, miał jeszcze wiele do opowiedzenia. Umówiliśmy się na następne spotkanie w przyszłym semestrze.

Halina Krzyżak


Brak komentarzy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.