PERŁY PRZYRODY – wykład Przemysława Żurawlewa

23 listopada 2017 by Redaktor

23 listopada  gołuchowski GUTW gościł miłośnika przyrody Przemysława Żurawlewa.  To nasze pierwsze spotkanie z autorem i współautorem wielu artykułów i notatek głównie z zakresu ornitologii („Ptaki Doliny Prosny”, „Przyroda Powiatu Pleszewskiego”, „Niezwykła Przyroda Powiatu Pleszewskiego”). Poza badaniem życia ptaków jest też zafascynowany ważkami, motylami, płazami i gadami krajowymi. Zajmuje się także fotografią przyrodniczą.

Temat wykładu brzmiał „PERŁY PRZYRODY POWIATU PLESZEWSKIEGO”.

W trakcie wykładu bogato ilustrowanego fotografiami autora poznaliśmy ciekawe przyrodniczo miejsca na terenie powiatu pleszewskiego:

– bory sosnowe i torfowiska sfangnowe nadleśnictwa Grodziec,

– torfowiska i bagna naszego powiatu, gdzie można spotkać wiele ciekawych roślin i zwierząt /między innymi łosia/,

– Dolinę rzeki Prosny – trasę przelotów ptaków, gdzie można spotkać duże stada gęsi,

– dzikie tereny wzdłuż rzeki Ner, który jest dopływem Prosny,

– Obszary NATURA 2000 : „Glinianki w Lenartowicach”, gdzie żyje żaba kumak nizinny i „Dąbrowy Krotoszyńskie”.

Oglądaliśmy też wiele ciekawych roślin i otrzymaliśmy sporą dawkę informacji o zwierzętach. Między innymi o tym, że występowanie na naszym terenie ważki zwanej Leciucha południowa i kilku innych jest dowodem na ocieplanie się klimatu, że żurawi jest w Polsce więcej niż bocianów białych, że chrząszcz Pachnica Dębowa pachnie jak skórka pomarańczowa i po co sarnom białe plamy pod ogonkiem.

Wykład był tak interesujący, że wszyscy studenci wyrazili chęć wysłuchania kolejnych przyrodniczych opowieści pana Żurawlewa.

 

tekst i zdjęcia:

Anna Biernat


Brak komentarzy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.