Współpraca

Współpraca Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie
i seniorów z Erkner
– projekt „SENIOR WCIĄŻ POTRZEBNY”

„Senior wciąż potrzebny” –  hasło propagujące aktywność i zaangażowanie społeczne osób starszych, towarzyszy projektowi realizowanemu przez partnerskie organizacje: Stowarzyszenie „Mieszkańcom Gminy Gołuchów” oraz niemiecką organizację GEFAS. W ramach tego projektu odbywają się praktyki wolontariackie, podczas których następuje wymiana doświadczeń w zakresie wspierania seniorów, zapobiegania ich społecznemu wykluczeniu a także pomocy socjalnej dla ludzi o niższych zarobkach i bezrobotnych.

Przewodnicząca Zarządu GUTW
Halina Krzyżak

1. PRAKTYKI WOLONTARIACKIE SENIORÓW w 2012 roku (Otwórz)

W dniach od 16 kwietnia do 7 maja 2012 r. przedstawicielki Gminy Gołuchów: p. Halina Krzyżak i p. Barbara Latosińska gościły w niemieckich miastach Erkner oraz Fürstenwalde, gdzie poznawały formy wolontariatu GEFAS oraz promowały wypracowane w Gołuchowie formy pomocy dla ludzi w wieku emerytalnym. Bardzo miłe przyjęcie naszych seniorek przez niemieckich partnerów zaowocowało zacieśnieniem współpracy i nawiązaniem serdecznych przyjaźni. Szczególne wrażenie zrobiła na gołuchowiankach niezwykle ciepła, życzliwa opieka,  jaką otoczeni są starsi, potrzebujący pomocy mieszkańcy Erkner.(Czytaj więcej)

W związku z projektem realizowanym prze GEAFAS we współpracy  ze  Stowarzyszeniem „Mieszkańcom Gminy Gołuchów” telewizja niemiecka nadała audycję ze spotkania  Haliny Krzyżak i  Barbary Latosińskej z prezesem GEFAS  Zygfrydem Ungerem i uczestnikami kursu języka polskiego.  Można ją obejrzeć pod adresem: http://www.odftv.de/news/GefAs__Polen_Austausch_-16156.html

 

2. PRAKTYKI WOLONTARIACKIE SENIORÓW w 2013 roku (Otwórz)

Dzięki staraniom kierownika GOPS w Gołuchowie Marcina Ferenca, prezesa Stowarzyszenia „Mieszkańcom Gminy Gołuchów” Mirosława Maruszewskiego oraz Prezesa GEFAS w Fürstenwalde/Spree Siegfrieda Ungera kolejni gołuchowscy seniorzy mogli skorzystać z projektu UE pn. „GRUNDTVIG” , który ma na celu aktywizowanie seniorów. Gołuchowscy seniorzy, członkowie Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wacław Majchrzak i Stanisław Doktor podczas swojego pobytu w okresie od 8.04. – 29.04.2013 zapoznawali się z system pomocy dla najsłabszych materialnie seniorów z Fürstenwalde, Erkner i Niewitz.(Czytaj więcej)

 

3. WOLONTARIUSZE  Z ERKNER W GOŁUCHOWIE w 2013 roku (Otwórz)

W dniach 26.05. – 17.06.2013 r. wolontariusze Erika Sturm i Christian Pikulik z Erkner w ramach projektu „Senior wciąż potrzebny” Gesellschaft für Arbeit Und Soziales e.V. w Fürstenwalde gościli na zaproszenie Stowarzyszenia „Mieszkańcom Gminy Gołuchów”. Odbyli praktykę w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kucharach. Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gołuchowie współpracuje z tym Stowarzyszeniem, nasi słuchacze i zarazem wolontariusze z Gołuchowa co roku od 2011-2013 r. przebywają na praktyce w Erkner – Fürstenwalde. (Czytaj więcej)


4. AKADEMIA ŻAKA gości seniorów z Niemiec w Szkole Podstawowej w Gołuchowie

dz_dz481W dniu 29 maja seniorzy – wolontariusze z zaprzyjaźnionego miasta Erkner z Niemiec byli gośćmi AKADEMII ŻAKA, która działa w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie. Zajęcia z dziećmi prowadzą słuchaczki GUTW. W warsztatach rękodzielniczych „Robótki Praktyczne”, na których gościli seniorzy z Erkner,  uczestniczą dzieci  kl. II,  natomiast w „Pogotowiu Matematycznym” – uczniowie kl. V – tych. (Czytaj więcej)

 


5. Sekcja języka niemieckiego z przyjaciółmi z Erkner

niem0091W dniu 28.05 na zajęciach z języka niemieckiego gościliśmy seniorów – wolontariuszy z zaprzyjaźnionego miasta Erkner z Niemiec: panią Erikę Sturm i pana Christiana Pikulika, którzy uczestniczyli na zajęciach obu grup. Prowadząca od samego początku istnienia naszego Uniwersytetu zajęcia z kultury i języka niemieckiego, pani Katarzyna Marcinkowska, powtórzyła z materiał. Szczególnie skupiła się na zagadnieniach związanych z nazwami państw i języków wielu krajów. (Czytaj więcej)

 

5. PRAKTYKI WOLONTARIACKIE SENIORÓW w 2014 roku (otwórz)

Cieszymy się bardzo, że mogłyśmy brać udział w praktyce wolontariackiej w ramach projektu „SENIOR WCIĄŻ POTRZEBNY”. Zostałyśmy tutaj przyjęte bardzo serdecznie i miło. Odczuwałyśmy życzliwość od wszystkich osób, z którymi miałyśmy możliwość współpracy. Dziękujemy im za to z całego serca.(Czytaj więcej)

 

6. Wakacyjne wojaże – gołuchowscy seniorzy w Berlinie i partnerskim mieście Erkner

005Kolejne zajęcia „terenowe” studenci Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie odbyli podczas dwudniowego wyjazdu (18 i 19 czerwca) do Berlina i partnerskiego miasta Erkner. Do grupy „uniwersyteckiej” dołączyli seniorzy z Koła Emerytów w Gołuchowie, gdyż  wyjazd GUTW-u  zbiegł się z zaproszeniem gołuchowskiego  chóru emeryckiego na obchody XXV-lecia Związku Emerytów w Erkner i jubileuszu XV – lecia współpracy partnerskiej między gminą Gołuchów a miastem Erkner w Brandenburgii.(Czytaj więcej)

 

 

Współpraca Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie
i seniorów ze Słowacji

1. Wyjazdowe zajęcia edukacyjno – integracyjne na Słowację

Slowacja i Pszczyna 2014 czerwiec 135W dniach od 24 do 26 czerwca 2014r. odbywaliśmy zajęcia w terenie. Bardzo dużo oczekiwaliśmy po tych zajęciach. Głównym punktem wyprawy była miejscowość Kláštor pod Znievom, z którą gmina Gołuchów utrzymuje partnerskie kontakty (akt ratyfikacyjny: 29.05.2004). Przy tej okazji kierownik sekcji turystyczno-krajoznawczej GUTW w Gołuchowie Marian Walczak włączył do programu miasto powiatowe Martin w Žilinským kraju, a także Żywiec i Pszczynę.(Czytaj więcej)

 

2. REWIZYTA SŁOWACKICH SENIORÓW

DSCN1202W ostatnich dniach sierpnia Stowarzyszenie  „SENIOR XXI” w Gołuchowie  gościło u siebie  20- osobową grupę seniorów z partnerskiej gminy Klastor pod Znievom na Słowacji. Gospodynią przyjęcia zaprzyjaźnionych seniorów była prezes Stowarzyszenia Irena Darowna, której dzielnie sekundował odpowiedzialny za wymianę zagraniczną Marian Walczak.
(Czytaj więcej)

 

 

Współpraca z UTW w Pleszewie

I Powiatowa Olimpiada Senioralna „Aktywny Senior Powiatu Pleszewskiego”


Olimpiada Senioralna w Gizałkach –
I etap

Obraz111 marca w Gizałkach odbyła się konkurencja inaugurująca I Powiatową Olimpiadę Senioralną „Aktywny Senior Powiatu Pleszewskiego”. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem uczestników przez organizatorów, a wójt Robert Łoza przedstawił charakterystykę, historię i walory turystyczne gminy Gizałki. Otwarcia zawodów dokonał starosta Maciej Wasielewski w towarzystwie przewodniczącego Rady Powiatu Mirosława Kuberki i prezes Stowarzyszenia PUTW Adeli Grala-Kałużnej. (Czytaj więcej)

 

Olimpiada Senioralna w Broniszewicach

IMG_2648Drugie zawody olimpiady senioralnej odbyły się 22 kwietnia w sali widowiskowo-sportowej w Broniszewicach w gminie Czermin. Zawody poprzedził pokaz gimnastyczny w wykonaniu słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pleszewa zachęcający seniorów do prostych ćwiczeń z taśmą. (Czytaj więcej)

 

Dobrzyca – trzeci etap I Powiatowej Olimpiady Senioralnej

IMG_2144„Aktywny Senior Powiatu Pleszewskiego” – to hasło I  Powiatowej Olimpiady Senioralnej. 13 maja  na terenie zespołu pałacowo- parkowego w Dobrzycy odbył się trzeci etap zawodów. Reprezentacja słuchaczy GUTW, tylko w 4 osobowym składzie, wzięła udział w konkurencji nordic walking. (Czytaj więcej)

 

Olimpiada Senioralna – czwarty etap i podsumowanie działalności GUTW w IX semestrze

577643d08297c_o,size,933x0,q,70,h,36ace4W dniu 23 czerwca 2016 r. spotkaliśmy się z seniorami powiatu pleszewskiego z gminy Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Pleszew oraz naszej – Gołuchów, którzy rywalizowali o palmę pierwszeństwa w sporcie w ramach Olimpiady Senioralnej.  Organizatorem czwartego etapu był GUTW w Gołuchowie. Miejsce rywalizacji to malowniczy gołuchowski zespół pałacowo – parkowy. (Czytaj więcej)


Olimpiada Senioralna w Józefowie

AMB8.7.16.268 lipca w Westernlandzie w Józefowie koło Chocza odbyły się kolejne zawody I Powiatowej Olimpiady Senioralnej „AKTYWNY SENIOR POWIATU PLESZEWSKIEGO”. Tym razem zawodnicy oddawali 10 strzałów z broni do paintballa do sylwety bizona. Większość zawodników, tak jak i nasza gołuchowska ekipa, po raz pierwszy w życiu strzelała z tego typu broni, ale wszyscy bawili się doskonale. Może strzelającym trochę przeszkadzały rady widzów typu – „w prawo, do góry”, ale dzięki temu dopingowi i liczący trafienia musieli być dokładni.


Zakończenie Olimpiady Senioralnej

IMG_457015 września zakończyła się I Powiatowa Olimpiada Senioralna „Aktywny Senior Powiatu Pleszewskiego”. W Pleszewie rozegrany został turniej bowlingowy w Aquaparku Planty. Gminę Gołuchów reprezentowali: Irena Darowna, Alina Doktor, Stanisław Doktor, Janina Kiełbasa oraz Marian Walczak.  Najlepsze wyniki w tej konkurencji osiągnęła Janina Kiełbasa. Był to jeden z najlepszych wyników w całym turnieju. (Czytaj więcej)

Brak komentarzy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.