Współpraca

Współpraca Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie
i seniorów z Erkner
– projekt „SENIOR WCIĄŻ POTRZEBNY”

„Senior wciąż potrzebny” –  hasło propagujące aktywność i zaangażowanie społeczne osób starszych, towarzyszy projektowi realizowanemu przez partnerskie organizacje: Stowarzyszenie „Mieszkańcom Gminy Gołuchów” oraz niemiecką organizację GEFAS. W ramach tego projektu odbywają się praktyki wolontariackie, podczas których następuje wymiana doświadczeń w zakresie wspierania seniorów, zapobiegania ich społecznemu wykluczeniu a także pomocy socjalnej dla ludzi o niższych zarobkach i bezrobotnych.

Przewodnicząca Zarządu GUTW
Halina Krzyżak

1. PRAKTYKI WOLONTARIACKIE SENIORÓW w 2012 roku (Otwórz)

W dniach od 16 kwietnia do 7 maja 2012 r. przedstawicielki Gminy Gołuchów: p. Halina Krzyżak i p. Barbara Latosińska gościły w niemieckich miastach Erkner oraz Fürstenwalde, gdzie poznawały formy wolontariatu GEFAS oraz promowały wypracowane w Gołuchowie formy pomocy dla ludzi w wieku emerytalnym. Bardzo miłe przyjęcie naszych seniorek przez niemieckich partnerów zaowocowało zacieśnieniem współpracy i nawiązaniem serdecznych przyjaźni. Szczególne wrażenie zrobiła na gołuchowiankach niezwykle ciepła, życzliwa opieka,  jaką otoczeni są starsi, potrzebujący pomocy mieszkańcy Erkner.(Czytaj więcej)

W związku z projektem realizowanym prze GEAFAS we współpracy  ze  Stowarzyszeniem „Mieszkańcom Gminy Gołuchów” telewizja niemiecka nadała audycję ze spotkania  Haliny Krzyżak i  Barbary Latosińskej z prezesem GEFAS  Zygfrydem Ungerem i uczestnikami kursu języka polskiego.  Można ją obejrzeć pod adresem: http://www.odftv.de/news/GefAs__Polen_Austausch_-16156.html

 

2. PRAKTYKI WOLONTARIACKIE SENIORÓW w 2013 roku (Otwórz)

Dzięki staraniom kierownika GOPS w Gołuchowie Marcina Ferenca, prezesa Stowarzyszenia „Mieszkańcom Gminy Gołuchów” Mirosława Maruszewskiego oraz Prezesa GEFAS w Fürstenwalde/Spree Siegfrieda Ungera kolejni gołuchowscy seniorzy mogli skorzystać z projektu UE pn. „GRUNDTVIG” , który ma na celu aktywizowanie seniorów. Gołuchowscy seniorzy, członkowie Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wacław Majchrzak i Stanisław Doktor podczas swojego pobytu w okresie od 8.04. – 29.04.2013 zapoznawali się z system pomocy dla najsłabszych materialnie seniorów z Fürstenwalde, Erkner i Niewitz.(Czytaj więcej)

 

3. WOLONTARIUSZE  Z ERKNER W GOŁUCHOWIE w 2013 roku (Otwórz)

W dniach 26.05. – 17.06.2013 r. wolontariusze Erika Sturm i Christian Pikulik z Erkner w ramach projektu „Senior wciąż potrzebny” Gesellschaft für Arbeit Und Soziales e.V. w Fürstenwalde gościli na zaproszenie Stowarzyszenia „Mieszkańcom Gminy Gołuchów”. Odbyli praktykę w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kucharach. Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gołuchowie współpracuje z tym Stowarzyszeniem, nasi słuchacze i zarazem wolontariusze z Gołuchowa co roku od 2011-2013 r. przebywają na praktyce w Erkner – Fürstenwalde. (Czytaj więcej)


4. AKADEMIA ŻAKA gości seniorów z Niemiec w Szkole Podstawowej w Gołuchowie

dz_dz481W dniu 29 maja seniorzy – wolontariusze z zaprzyjaźnionego miasta Erkner z Niemiec byli gośćmi AKADEMII ŻAKA, która działa w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie. Zajęcia z dziećmi prowadzą słuchaczki GUTW. W warsztatach rękodzielniczych „Robótki Praktyczne”, na których gościli seniorzy z Erkner,  uczestniczą dzieci  kl. II,  natomiast w „Pogotowiu Matematycznym” – uczniowie kl. V – tych. (Czytaj więcej)

 


5. Sekcja języka niemieckiego z przyjaciółmi z Erkner

niem0091W dniu 28.05 na zajęciach z języka niemieckiego gościliśmy seniorów – wolontariuszy z zaprzyjaźnionego miasta Erkner z Niemiec: panią Erikę Sturm i pana Christiana Pikulika, którzy uczestniczyli na zajęciach obu grup. Prowadząca od samego początku istnienia naszego Uniwersytetu zajęcia z kultury i języka niemieckiego, pani Katarzyna Marcinkowska, powtórzyła z materiał. Szczególnie skupiła się na zagadnieniach związanych z nazwami państw i języków wielu krajów. (Czytaj więcej)

 

5. PRAKTYKI WOLONTARIACKIE SENIORÓW w 2014 roku (otwórz)

Cieszymy się bardzo, że mogłyśmy brać udział w praktyce wolontariackiej w ramach projektu „SENIOR WCIĄŻ POTRZEBNY”. Zostałyśmy tutaj przyjęte bardzo serdecznie i miło. Odczuwałyśmy życzliwość od wszystkich osób, z którymi miałyśmy możliwość współpracy. Dziękujemy im za to z całego serca.(Czytaj więcej)

 

6. Wakacyjne wojaże – gołuchowscy seniorzy w Berlinie i partnerskim mieście Erkner

005Kolejne zajęcia „terenowe” studenci Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie odbyli podczas dwudniowego wyjazdu (18 i 19 czerwca) do Berlina i partnerskiego miasta Erkner. Do grupy „uniwersyteckiej” dołączyli seniorzy z Koła Emerytów w Gołuchowie, gdyż  wyjazd GUTW-u  zbiegł się z zaproszeniem gołuchowskiego  chóru emeryckiego na obchody XXV-lecia Związku Emerytów w Erkner i jubileuszu XV – lecia współpracy partnerskiej między gminą Gołuchów a miastem Erkner w Brandenburgii.(Czytaj więcej)

 

 

Współpraca Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie
i seniorów ze Słowacji

1. Wyjazdowe zajęcia edukacyjno – integracyjne na Słowację

Slowacja i Pszczyna 2014 czerwiec 135W dniach od 24 do 26 czerwca 2014r. odbywaliśmy zajęcia w terenie. Bardzo dużo oczekiwaliśmy po tych zajęciach. Głównym punktem wyprawy była miejscowość Kláštor pod Znievom, z którą gmina Gołuchów utrzymuje partnerskie kontakty (akt ratyfikacyjny: 29.05.2004). Przy tej okazji kierownik sekcji turystyczno-krajoznawczej GUTW w Gołuchowie Marian Walczak włączył do programu miasto powiatowe Martin w Žilinským kraju, a także Żywiec i Pszczynę.(Czytaj więcej)

 

2. REWIZYTA SŁOWACKICH SENIORÓW

DSCN1202W ostatnich dniach sierpnia Stowarzyszenie  „SENIOR XXI” w Gołuchowie  gościło u siebie  20- osobową grupę seniorów z partnerskiej gminy Klastor pod Znievom na Słowacji. Gospodynią przyjęcia zaprzyjaźnionych seniorów była prezes Stowarzyszenia Irena Darowna, której dzielnie sekundował odpowiedzialny za wymianę zagraniczną Marian Walczak.
(Czytaj więcej)

 

 

Współpraca z UTW w Pleszewie

I Powiatowa Olimpiada Senioralna „Aktywny Senior Powiatu Pleszewskiego”


Olimpiada Senioralna w Gizałkach –
I etap

Obraz111 marca w Gizałkach odbyła się konkurencja inaugurująca I Powiatową Olimpiadę Senioralną „Aktywny Senior Powiatu Pleszewskiego”. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem uczestników przez organizatorów, a wójt Robert Łoza przedstawił charakterystykę, historię i walory turystyczne gminy Gizałki. Otwarcia zawodów dokonał starosta Maciej Wasielewski w towarzystwie przewodniczącego Rady Powiatu Mirosława Kuberki i prezes Stowarzyszenia PUTW Adeli Grala-Kałużnej. (Czytaj więcej)

 

Olimpiada Senioralna w Broniszewicach

IMG_2648Drugie zawody olimpiady senioralnej odbyły się 22 kwietnia w sali widowiskowo-sportowej w Broniszewicach w gminie Czermin. Zawody poprzedził pokaz gimnastyczny w wykonaniu słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pleszewa zachęcający seniorów do prostych ćwiczeń z taśmą. (Czytaj więcej)

 

Dobrzyca – trzeci etap I Powiatowej Olimpiady Senioralnej

IMG_2144„Aktywny Senior Powiatu Pleszewskiego” – to hasło I  Powiatowej Olimpiady Senioralnej. 13 maja  na terenie zespołu pałacowo- parkowego w Dobrzycy odbył się trzeci etap zawodów. Reprezentacja słuchaczy GUTW, tylko w 4 osobowym składzie, wzięła udział w konkurencji nordic walking. (Czytaj więcej)

 

Olimpiada Senioralna – czwarty etap i podsumowanie działalności GUTW w IX semestrze

577643d08297c_o,size,933x0,q,70,h,36ace4W dniu 23 czerwca 2016 r. spotkaliśmy się z seniorami powiatu pleszewskiego z gminy Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Pleszew oraz naszej – Gołuchów, którzy rywalizowali o palmę pierwszeństwa w sporcie w ramach Olimpiady Senioralnej.  Organizatorem czwartego etapu był GUTW w Gołuchowie. Miejsce rywalizacji to malowniczy gołuchowski zespół pałacowo – parkowy. (Czytaj więcej)


Olimpiada Senioralna w Józefowie

AMB8.7.16.268 lipca w Westernlandzie w Józefowie koło Chocza odbyły się kolejne zawody I Powiatowej Olimpiady Senioralnej „AKTYWNY SENIOR POWIATU PLESZEWSKIEGO”. Tym razem zawodnicy oddawali 10 strzałów z broni do paintballa do sylwety bizona. Większość zawodników, tak jak i nasza gołuchowska ekipa, po raz pierwszy w życiu strzelała z tego typu broni, ale wszyscy bawili się doskonale. Może strzelającym trochę przeszkadzały rady widzów typu – „w prawo, do góry”, ale dzięki temu dopingowi i liczący trafienia musieli być dokładni.


Zakończenie Olimpiady Senioralnej

IMG_457015 września zakończyła się I Powiatowa Olimpiada Senioralna „Aktywny Senior Powiatu Pleszewskiego”. W Pleszewie rozegrany został turniej bowlingowy w Aquaparku Planty. Gminę Gołuchów reprezentowali: Irena Darowna, Alina Doktor, Stanisław Doktor, Janina Kiełbasa oraz Marian Walczak.  Najlepsze wyniki w tej konkurencji osiągnęła Janina Kiełbasa. Był to jeden z najlepszych wyników w całym turnieju. (Czytaj więcej)

 Współpraca z UTW w Ostrzeszowie

Z muzyką zawsze weselej – pożegnanie lata w Ostrzeszowie

Dzień 24 września 2019 r. zostanie w pamięci seniorom – studentom  Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Ostrzeszowa jako miłe wspomnienie. Przy muzyce żegnali lato. Na zaproszenie prezesa Zarządu UTW Małgorzaty Łuczak na deskach Strzelnicy w Ostrzeszowie gościli nasi muzycy.  Zespół TRIO występujący w składzie: Maria Horzowska, Magdalena Zasieczna i Wojciech Walczak zaprezentował walce, tanga i piosenki folklorystyczne, zaś Stanisław Podymski na organkach – instrumencie, przy którym przez lata bawili się młodzi ludzie, zagrał polki, oberki i inne skoczne melodie. (more…)

Współpraca z UTW CALISIA

W poniedziałek 2 grudnia 2019 r. odbyło się integracyjne spotkanie ze studentami UTW w Kaliszu. Chcąc przybliżyć gościom uroki naszej miejscowości, zorganizowaliśmy to spotkanie w zabytkowych wnętrzach Muzeum Zamek w Gołuchowie.

Kustosz Paulina Vogt – Wawrzyniak opowiedziała naszym gościom z Kalisza i słuchaczom GUTW w Gołuchowie o losach eksponatów muzealnych zagrabionych w okresie II wojny światowej. Szczególną uwagę zwróciła na arras, który po wielu latach wrócił do Gołuchowa. Opowieść wzbudziła ogromne zainteresowanie słuchaczy. (more…)

Brak komentarzy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.