Wykład Pawła Dolaty

2 listopada 2017 by Redaktor

W czwartek 2 listopada słuchacze Gołuchowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali 1. część prelekcji „Bergen i zachodnia Norwegia” Pawła T. Dolaty z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Krajoznawczego.

Przyrodnik i ornitolog z zamiłowania przedstawił wiele zdjęć obrazujących krajobrazy, przyrodę, zabytki i migawki z życia codziennego tej części niezwykłego kraju, m.in. np. 612-metrowy wodospad Langfoss, uznany przez CNN za jeden 10 najpiękniejszych na świecie.

Zaprezentował też miasto Bergen – dawna stolica władców Norwegii i jej średniowieczna dzielnica nabrzeżna hanzeatyckich kupców, czyli Bryggen, obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Studenci GUTW, którzy mieli okazję być w Bergen przypominali sobie miejsca, które zwiedzali.

Nie zabrakło też sporej dawki informacji z historii Norwegii, kraju, który po latach zależności od Danii i Szwecji, pełną niepodległość uzyskał w 1905 roku.

Norwegia to obecnie bogaty kraj dzięki między innymi wydobywaniu ropy naftowej i jej przetwarzaniu, rybołówstwu i przemysłowi rybnemu. Turystów zaskakują wysokie ceny artykułów spożywczych, ale odwiedzają tę zimną, wilgotną krainę dla jej pięknej przyrody.

Najliczniejszą mniejszością narodową w Norwegi są Polacy.

Zdjęcia:  P.T.Dolata-www.facebook.com/WielkopolskieTowarzystwoPrzyroniczoKrajoznawcze

i A.Biernat


Brak komentarzy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.