Zaczarowany Świat Harmonijki

14 maja 2014 by Redaktor

100_8212W dniu 8.05.2014r. zajęcia poprowadził Stanisław PODYMSKI. Przygotował wystąpienie pn.”Z muzyką przez świat”. Bogaty życiorys Stanisława Podymskiego zapowiadał ciekawe zajęcia. Po zapoznaniu się z dokonaniami Stanisława Podymskiego, które przedstawili organizatorzy, prelegent zapoznał słuchaczy ze swoją jedną z głównych pasji tj. muzyką z zastosowaniem harmonijki ustnej.

Po omówieniu teoretycznych zasad gry przy użyciu harmonijki zademonstrował różne rodzaje gry przy użyciu tego instrumentu. I tak omówił i poparł przykładami utwory dla dzieci i melodie harcerskie, następnie melodie ludowe, gł.z Wielkopolski, patriotyczne, wojskowe, biesiadne, cantry, przeboje i szlagiery muzyki europejskiej, pieśni kościelne i kolędy, a także w związku z kanonizacją naszego papieża wykonał utwory jemu poświęcone i jego ulubione. Szczególne uczucia towarzyszyły słuchaczom przy wykonywaniu utworu ” Zapada zmrok – ostatnie pożegnanie”. Nie mniejsze zainteresowanie budziły utwory z repertuaru muzyki klasycznej; „Trwiata”, „Wielka sława to żart” itp. Publiczność podziwiała wielorakość zaprezentowanych stylów i utworów oraz wybitne ich wykonanie przy użyciu siedmiu rodzajów harmonijek diatonicznych. Szczególne zainteresowanie wywołała gra Stanisława Podymskiego na mini harmonijce sześciokanałowej BIG SIX. Każdy znaczący i dość powszechnie znany utwór był przez S. Podymskiego gruntownie skomentowany i poznano kulisy jego powstania m.in. włoska ” Marina” ,”Gdy mi Ciebie zabraknie” czy też „Quantanamera”. Nie muszę dodawać, iż zajęcia zakończyły się niesłabnącym długo entuzjazmem uczestników.

Stanisław Podymski dotychczas znany był jako wytrawny zawodnik i trener piłki siatkowej , a od dziś możemy śmiało twierdzić,iż w gronie słuchaczy GUTW-u mamy prawdziwego artystę i nie jest to stwierdzenie na wyrost, gdyż jego umiejętności gry na harmonijce zostały wykorzystane przy biciu rokordu Guinessa wykonując pieśń „When The Saints Go Marching IN” – w roli jednego z prowadzących grupę.

– Wacław Majchrzak

Uwaga!

Szczegóły życiorysu Stanisława Podymskiego i jego wielu zainteresowań będzie można znaleźć w zakładce strony GUTW pt. „Nasze Pasje”


Brak komentarzy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.